Дзяржаўная ўстанова культуры

«Гродзенская абласная навуковая бібліятэка імя Я.Ф.Карскага»

Iнфармацыйны бібліятэчны вебпартал

«Любіце кнігу, бо яна - крыніца мудрасці, ведаў і навукі, лекі для душы»

Францыск Скарына

Легенды Гродзеншчыны

галерэя знакамітых асоб

    Інфармацыйны рэсурс “Легенды Гродзеншчыны: галерэя знакамітых асоб” змяшчае інфармацыю пра найбольш слынных асоб з розных галін жыццядзейнасці Гродзеншчыны, якія праславілі рэгіён далёка за межамі Беларусі. Сярод іх Героі Беларусі, дзяржаўныя дзеячы, прадстаўнікі навукі, медыцыны, асветы, мастацтва, літаратуры, спорту і г.д.

    Храналагічны ахоп – усе гістарычныя перыяды.

   Інфармацыя пра кожную асобу змяшчае кароткую біяграфічную даведку, уклад у развіццё галіны, які прынёс міжнародную вядомасць, і фотаздымак.

На сайт бібліятэкі

Агінскі Міхал Казімір

Агінскі Міхал Казімір

Агінскі Міхал Клеафас

Агінскі Міхал Клеафас

Ажэшка Эліза

Ажэшка Эліза

Арлоўскі Яўстафій Філарэтавіч

Арлоўскі Яўстафій Філарэтавіч

Ачапоўскі Міхал

Ачапоўскі Міхал

Багдановіч Максім  Адамавіч

Багдановіч Максім Адамавіч

Багушэвіч Францішак Бенядзікт

Багушэвіч Францішак Бенядзікт

Бакст Леў Самойлавіч

Бакст Леў Самойлавіч

Баран Пол

Баран Пол

Баторый Стэфан

Баторый Стэфан

Берастнеў Мікалай Міхайлавіч

Берастнеў Мікалай Міхайлавіч

Бона Сфорца

Бона Сфорца

Брыль Янка

Брыль Янка

Булгак Ян

Булгак Ян

Быкаў Васіль

Быкаў Васіль

Валынчык Антон Міхайлавіч

Валынчык Антон Міхайлавіч

Валчэцкая Алена Уладзіміраўна

Валчэцкая Алена Уладзіміраўна

Верас Зоська

Верас Зоська

Вітаўт Вялікі

Вітаўт Вялікі

Войцік Віктар Антонавіч

Войцік Віктар Антонавіч

Гавурын Марк Канстанцінавіч

Гавурын Марк Канстанцінавіч

Гажыч Марыя

Гажыч Марыя

Гальяш Леўчык

Гальяш Леўчык

Гарадзенскі Давыд

Гарадзенскі Давыд

Гашкевіч Іосіф Антонавіч

Гашкевіч Іосіф Антонавіч

Гінцбург Ілля Якаўлевіч

Гінцбург Ілля Якаўлевіч

Горскі Канстанцін

Горскі Канстанцін

Гройсман Сафія

Гройсман Сафія

Давідовіч Лілія Міхайлаўна

Давідовіч Лілія Міхайлаўна

Дамейка Ігнат Іпалітавіч

Дамейка Ігнат Іпалітавіч

Дубко Аляксандр Іосіфавіч

Дубко Аляксандр Іосіфавіч

Дучыц Мікалай Васільевіч

Дучыц Мікалай Васільевіч

Дэшнер Саламея

Дэшнер Саламея

Жарабцова-Андрэева Ганна Рыгораўна

Жарабцова-Андрэева Ганна Рыгораўна

Жукоўскі Станіслаў Юльянавіч

Жукоўскі Станіслаў Юльянавіч

Жылібер Жан-Эмануэль

Жылібер Жан-Эмануэль

Жэбрак Антон Раманавіч

Жэбрак Антон Раманавіч

Жэйма Яніна Баляславаўна

Жэйма Яніна Баляславаўна

Забэйда-Суміцкі Міхаіл Іванавіч

Забэйда-Суміцкі Міхаіл Іванавіч

Заменгоф Лазар Маркавіч

Заменгоф Лазар Маркавіч

Захлеўны Леанід Канстанцінавіч

Захлеўны Леанід Канстанцінавіч

Кавалеўскі Восіп Міхайлавіч

Кавалеўскі Восіп Міхайлавіч

Каліноўскі Кастусь

Каліноўскі Кастусь

Камінская Эстэр Рахіль

Камінская Эстэр Рахіль

Кандрусевіч Уладзімір Пятровіч

Кандрусевіч Уладзімір Пятровіч

Карловіч Мечыслаў

Карловіч Мечыслаў

Карскі Яўхім Фёдаравіч

Карскі Яўхім Фёдаравіч

Касцюк Міхаіл Паўлавіч

Касцюк Міхаіл Паўлавіч

Кіт Барыс Уладзіміравіч

Кіт Барыс Уладзіміравіч

Кляцкоў Леанід Герасімавіч

Кляцкоў Леанід Герасімавіч

Кныш Рэнальд Іванавіч

Кныш Рэнальд Іванавіч

Корбут Вольга Валянцінаўна

Корбут Вольга Валянцінаўна

Корсак Юльян

Корсак Юльян

Крэмко Віталь Ілліч

Крэмко Віталь Ілліч

Курловіч Аляксандр Мікалаевіч

Курловіч Аляксандр Мікалаевіч

Лебедзеў Іван Данілавіч

Лебедзеў Іван Данілавіч

Любіч Восіп

Любіч Восіп

Мацкевіч Іван Іванавіч

Мацкевіч Іван Іванавіч

Мігдал Аркадзь Бенядзіктавіч

Мігдал Аркадзь Бенядзіктавіч

Міндоўг

Міндоўг

Мінейка Зыгмунт

Мінейка Зыгмунт

Міцкевіч Адам

Міцкевіч Адам

Найдус Лейба

Найдус Лейба

Нарбут Казімір

Нарбут Казімір

Немен Чэслаў

Немен Чэслаў

Нёманскі Янка

Нёманскі Янка

Напалеон Орда

Орда Напалеон

Пачобут-Адляніцкі Марцін

Пачобут-Адляніцкі Марцін

Пігулеўскі Уладзімір Васільевіч

Пігулеўскі Уладзімір Васільевіч

Прытыцкі Сяргей Восіпавіч

Прытыцкі Сяргей Восіпавіч

Ратайка Пётр Іванавіч

Ратайка Пётр Іванавіч

Роўда Віктар Уладзіміравіч

Роўда Віктар Уладзіміравіч

Саламея Русецкая

Русецкая Саламея

Рэвяка Васіль Афанасьевіч

Рэвяка Васіль Афанасьевіч

Сака Джузепе (Юзаф)

Сака Джузепе (Юзаф)

Салаўёў Зіновій Пятровіч

Салаўёў Зіновій Пятровіч

Сапега Леў

Сапега Леў

Снядэцкі Анджэй

Снядэцкі Анджэй

Стаброўскі Іосіф Іосіфавіч

Стаброўскі Іосіф Іосіфавіч

Сталыпін  Пётр Аркадзьевіч

Сталыпін Пётр Аркадзьевіч

Тызенгаўз Антоній

Тызенгаўз Антоній

Усевалад Ніканоравіч Іваноў

Усевалад Ніканоравіч Іваноў

Храптовіч Яўхім

Храптовіч Яўхім

Церабун Уладзімір Васільевіч

Церабун Уладзімір Васільевіч

Цётка

Цётка

Цыхун Апанас Пятровіч

Цыхун Апанас Пятровіч

Чачот Ян

Чачот Ян

Чэхаўскі Якуб Абрамавіч

Чэхаўскі Якуб Абрамавіч

Шазар Залман

Шазар Залман

Шварц Уільям Самуэль

Шварц Уільям Самуэль

Шумаў Пётр

Шумаў Пётр

Шыдлоўскі Аляксандр Канстанцінавіч

Шыдлоўскі Аляксандр Канстанцінавіч

Шылава Ірына Алегаўна

Шылава Ірына Алегаўна

Шырма Рыгор Раманавіч

Шырма Рыгор Раманавіч

Юзафовіч-Бароўская Багуміла

Юзафовіч-Бароўская Багуміла

Ядкоўскі Юзаф

Ядкоўскі Юзаф

Ядэшка Іван Іванавіч

Ядэшка Іван Іванавіч